Demir Kardaş

Düzenli çalışmak ve öğrenmek yolunda emek harcıyorum. Zamanı kaçırmamaya özen vererek bana ait renkli bir hayal dünyasını kağıtlar üzerine aktarmaya çabalamaktayım.


1950 İstanbul doğumluyum.

İstanbul Ticari İlimler Akademisini 1974 yılında bitirdim. Resim yapabilmeyi hep hayatımın öncelikleri arasına almayı istemişimdir. İstemişimdir ama bu fırsatı ancak 2004 yılında yakalayabildim. Bir daha da elimden kaçırmamak için sıkı sıkıya tutuyorum. Önceleri zaman buldukça yaptığım bu uğraşı artık benim için yaşam tarzıma dönüştü.

Sıralı olarak başladım öğrenmeye; karakalem ile desenler, suluboya resimler, yağlıboya denemeleri derken kolajlarda karar kıldım.

2006 yılında Hocam Ergün Başar'la tanışmamdan sonradır belirli bir yola girmem. Desen, kompozisyon ve baskıresim üzerine yanında o günden bu yana çalışmak ve öğrenmeye gayret etmekle geçiyor zamanım.

2008 yılında İMOGA ( İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi) nin açtığı 2008 – 2009 Gravür Eğitim Seminerine katıldım. Hocam Eda Tekcan'ın yanında, elimden geldiğince, teknik ve uygulamaları öğrendim. Atölye ortamında gurupla birlikte çalışma alışkanlığını kazandım.

Baskı resim dalında linol tekniği elime daha yatkın geldi. Çalışılmasının hızlı ve çabuk sonuç alındığını gördüm. Zaman içerisinde renkler ve şablonlar işlerimde ön plana çıkmaya başladı. Daire ile kare bende bir sonsuzluk ve düzen duygusu yaratmaktadır. Döngüsel hareketleri bazen dairelerin içinde hızla dolaştırmayı bazen de karenin sakin düzeninin içerisinde bir anafor halinde gezdirmeyi seviyorum.

Üst üste saydam şablonlar kullanarak renk geçişleri yapmak hoşuma gidiyor. Formlarım aslında kendi sanatımızın yansımalarıdır. Çini desenleri kaftanlar mezar taşları ve doğaldır ki hat ile tezhip.

Soyuta doğru olan formlarım armalar halindedir. Ya da ben arma olmasına çabalıyorum diyelim. Renk cümbüşleri seyredilmelerini daha da kolaylaştırıyor. Şimdilerde bu yoldayım ama aklımda sadeleşmek olabildiğince aza inmek düşüncesi var.

Düzenli çalışmak ve öğrenmek yolunda emek harcıyorum. Zamanı kaçırmamaya özen vererek bana ait renkli bir hayal dünyasını kağıtlar üzerine aktarmaya çabalamaktayım.

Demir Kardaş

2010

 

ÖDÜL

2012 71. Devlet Resim ve Heykel Yarışması, Özgün baskı dalında “Başarı Ödülü”.

 

KİŞİSEL SERGİLER 

2019 Uluslararası V. Denizli Cam Bienali, Denizli

2018 Osman İnci Müzesi, Edirne

2018 Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Sergi Salonu, Eskişehir

2018 Galeri A, Alsancak, İzmir

2017 Işık Üniversitesi, Şile Yerleşkesi, Sanat Galerisi 

2017 Little BuddhArt Sanat Galerisi, Ayvalık

2016 Bilgi Üniversitesi Sanat Galerisi, İstanbul

2016 Orkun Ozan Sanat Galerisi, Antalya

2016 Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Maslak, İstanbul

2013 Sanat Gezgini Terrace Fulya, İstanbul

2012 Galeri/Miz Teşvikiye, İstanbul ( Kış )

2012 Galeri/Miz Teşvikiye, İstanbul ( Bahar )

2012 Galeri FE Göztepe, İstanbul

2011 İMOGA İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi kişisel 

2010 Antalya Gloria Resort kişisel sergi

 

JÜRİLİ SERGİLER

2012 TC Kültür Bakanlığı Devlet Resim Heykel Yarışması Sergisi

2012 2. Uluslararası Grafik Sanatlar Romanya Bienali

2011 Anadolu Üniversitesi Türkiye’de Baskı Resme Bakmak

2011 Kale Kilit IV Uluslararası Özgün Baskı Yarışması/ Mimar Sinan GSF

2011 RHMD IV. Uluslararası Özgünbaskı Sergisi

2010 34. DYO Resim Yarışması

 

GRUP SERGİLER

2016 Armaggan Sanat Galerisi, Çiftçi Towers, İstanbul

2015 Sanat 365, Birliğin Sinerjisi, İstanbul

2015 Armaggan Sanat Galerisi, İstanbul  7/24 - 3

2014 Heritage Gallery, Cenevre

2013 ProArt Gallery, Dubai

2013 Show Case Gallery, Dubai

2012 22. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı TÜYAP

2012 Galeri/Miz, Teşvikiye, İstanbul

2012 Galeri/Miz, Karma Sergi, Bodrum

2012 Galeri/Miz, Nart Sigorta Sergisi, İstanbul

2012 TEM Sanat Galerisi, 26. Bizden Onlardan Sergisi, İstanbul

2011 Galeri FE, Karma 2 Sergisi, İstanbul

2011 Galeri FE, Karma 1 Sergisi, İstanbul

2011 TEM Sanat Galerisi, 25. Bizden Onlardan Sergisi, İstanbul

2010 Toprak Sanat Galerisi, IMOGA’dan Ustalar Baskıresim Sergisi, İstanbul

2010 Bilkent Üniversitesi Sanat Galerisi, 5 Usta 5 Genç Baskıresim Sergisi, Ankara

2010 Halis Kurtça Sanat Merkezi, Ergün Başar Atölye Sergisi, İstanbul

2010 Işık Üniversitesi Yüksek Lisans Sergisi, İstanbul

2009 Halis Kurtça Sanat Merkezi, Ergün Başar Atölye Sergisi, İstanbul

2009 IMOGA İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi Atölye Sergisi, İstanbul

               

KAMU ve KURUMSAL KOLEKSİYONLAR   

Trakya Üniversitesi, İlhan Koman Heykel ve Resim Müzesi

Osman İnci Müzesi, Edirne  

Anadolu Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi                                                                                                           

İmoga  İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi                                                                                                                       

Anadolu Üniversitesi GSF Baskı Bölümü                                                                                                                     

Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi                                                                                                               

Işık Üniversitesi GSF Sanat Galerisi                                                                                                                                   

Resim Heykel Müzeleri Derneği                                                                                                                                         

Dünya Sağlık Örgütü Ankara                                                                                                                                               

Manna Hotel İstanbul                                                                                                                                                       

Ramada Hotel Taksim

Reges Hotel Çeşme


Boyama'dan Yapıt'a

“Boyamak”, diyor Demir Kardaş çalışmalarından söz ederken. Çalışmalarını ve yaratım sürecini uzun uzun anlatmaktan, tanımlamaktan, adlandırmaktan, ayrıntılarda dolaşmaktan kaçınan bir sanatçı. Onun için belki, işini anlatırken kısaca “boyuyorum” demek ona yetiyor.

Oysa özgün baskıları, kendi deyişiyle “boyamaları” izleyen gözle buluştuğunda, boyamanın çok ötesinde, estetik bir yapının varlığı seziliyor. Renk ve çizgilerden oluşan resimsel alan, kendine özgü bir ritmle devinmekte olan sonsuz bir evreni barındırıyor.

Demir Kardaş'ın “boyayarak” ulaştığı görsel yapıda kurgu oldukça güçlüdür. Bu kurgunun temel bileşeni her resimde olduğu gibi renk, çizgi, düzlemin bir araya geliş biçimidir. Tüm yapıtına baktığımızda, Demir Kardaş'ın resminin, bu birimleri bir araya getiren özgün bir süreç içerdiğini sezinleriz. Her sanatçı gibi kendi algısının ve yaratıcılığının onu taşıdığı bilişsel ve tutkusal alanda üretimini gerçekleştirirken, Kardaş'ın kendine ait görsel bir dil oluşturduğu açıkça gözlemlenir. Yapıt işte bu kurgusallığıyla izleyenin bakışını kavrar. “Boyama” Kardaş'ın işçiliğini, “yapıt” ise bu çabanın ulaştığı düzeyi anlatan birer kavram-sözcük olarak değerlendirilmelidir.

Özgün baskı tekniklerinde ustalaştığı oranda, tekniğin olanaklarını da sonuna dek kullanan, sınayan Kardaş için teknik, sadece görsel yapıyı kurmada değil, kağıdın yüzeyinde dokusallık (texture) yaratmada da bir araç olarak belirir. Japon estamplarında rastladığımız renksiz “gaufre”ler onun resimlerinde hem renklenirler, hem de yüzeyi dokunulabilir kılarak, resmin birden çok duyumuzla algılanmasına izin verirler.

Teknikte ustalaşmaya giden bu yoğun çalışma Kardaş'ın yaratıcılığına ve sanatsal serüvenine yön vermektedir. Ağırlıklı olarak linol tekniğinin yanı sıra, metal gravür, serigrafi, taş baskı ve ağaç baskı teknikleri yapıtının can damarını oluşturur: Bu çatıyı giydiren renkler ve biçimlerin birbirini kucaklaması ise başka bir zanaati, renk ve kompozisyon bilgisine dayalı yetkin bir çalışmayı gösterir. Baskı tekniği bilgisi Kardaş'ı yeni anlatım biçimlerine yönelten önemli bir faktör olarak belirir kuşkusuz. Ustalıkla kullanılan bu teknikler aslında anlatımın hizmetinde, ressamın gördüğü dünyayı izleyene ulaştıran yol, yapıtın taşıyıcı gövdesidir.

Üretim aşamasında, kendini resmin hareketine bırakan sanatçı için önemli bir evre daha vardır: Tekniğin işçisi artık düşsel serüvene doğru kanatlanmıştır. Renkler ve çizgiler kağıdın boşluğunda birbiriyle buluşur, uzaklaşır, boşluğu kaplar; düzlemler belirir; renkler düzlemleri örter, çizgiler düzlemleri parçalara böler; daireler iç içe geçer, renkler dairenin devimini izler, çizgiler daireyi yararak geçer, çizgiler dalgalanır, kesişir; dörtgenler bütünü kuşatır, resmin yüzeyine geometrik alanlar kazandırır; kağıdın kendine özgü beyazı küçük düzlemlerde boyaya değmeden durur; bir dünyadır artık resimsel uzam. Saflık, katışıklık; yoğunluk, sadelik; çekişme, uzlaşma... Her şey kendine göre bir “denge” içinde birbirine bağlanır.

Özgün baskıların renkleri dört elementi taşır: /Toprak/, /Ateş/, /Su/ve /Hava/ görsel yapıda birbirine eklemlenen anlam alanlarına açılır. Bu bağıntılar ışığında Demir Kardaş'ın resimlerini Kozmos'un resme dökülmüş yansımaları olarak okumak yanlış olmaz. Özgün baskılarda geleneğin de ayrıcalıklı bir yeri vardır: Yinelenen motifler (lale, çintemani...) ve renkler (turkuvaz, kırmızı...) görsel ve kültürel belleğimizi uyaran birer göstergedir. Osmanlı motifleri ve desenleri Kardaş'ın yapıtında sağlam bir estetik kurguyla izleyene ulaşır.

Resim geleneğine bağlı, bilimsel düşünceye açık, yorulmadan üretmeye yazgılı, özgün baskı sanatının bu sadık işçisi alçakgönüllü bir çabayla sanat yolculuğunu sürdürüyor; serüvenini kendine özgü söylemiyle bizlere aktarıyor. Bu söylemde, baskı teknikleriyle üst üste gelen onlarca katman ve düzlemin çoğulluğuna karşın, saydamlığını yitirmeyen bir görsel evren yer alıyor: Kozmos'u boyalarıyla izleyen bir gezginin anlattığı evren.

 

Prof.Dr.Nedret Tanyolaç Öztokat

2011

 

 

DEMIR KARDAS 

Born in 1950, Istanbul, Turkey. 

EDUCATION

Currently, working on a second MA degree at The Academy of Fine Arts, with Prof.Balkan Naci Islimyeli Painting Workshop, Isik University, Istanbul.

MA, The Academy of Fine Arts at The Institute of Sociological Studies, Isik University, Istanbul.  

Thesis: Art Theories and Criticism.

BA, The Academy of Economics and Trade (Iktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi), The University of Istanbul.

 

AWARDS

Original Printing, 2012 Award; “71st Competition, Painting, Sculpture, and Artistic-Printing,” organized by The Turkish Ministry of Culture and Tourism.

SOLO EXHIBITIONS

2019 International V. Denizli Biennale, Denizli

2018 Osman İnci Museum, Edirne

2018 Anadolu University, Fine Art Gallery, Eskisehir

2018 Gallry A, Alsancak, Izmir

2017 Isık University, Şile Art Gallery, Istanbul

2017 BuddhArt Gallery, Ayvalık

2016 Bilgi University, Art Gallery, Istanbul

2016 Orkun Ozan Art Gallery, Antalya

2016 Isık University Fine Art, Maslak, Istanbul

2013 Sanat Gezgini Terrace Fulya Recidance, Istanbul

2012, Gallery FE, Goztepe, Istanbul.

2012(Winter), Gallery/Miz, Teşvikiye, Istanbul.

2012(Spring), Gallery/Miz, Teşvikiye, Istanbul.

2011, IMOGA (Istanbul Museum of Graphical Arts), Goztepe, Istanbul.

2010, Exhibition at “The Gloria Resort Hotel”, Antalya.

 

GROUP EXHIBITIONS (Selection By Jury)

2012, “71st Competition, Painting, Sculpture, and Artistic-Printing,” organized by The Turkish Ministry of Culture and Tourism.

2012, “International Biennale, Graphical Arts”, Romania.

2011, “Viewing Graphical Arts, Turkey”, Anadolu University, Eskisehir.

2011, “International Exhibition of Original-Printing”, RHMD (Resim, Heykel Müzeleri Dernegi - The Society of The Museums of Paintings and Sculptures).

2010, “34th Competition, Paintings”, organized by DYO (Durmus Yasar ve Ogulları – Durmus Yasar and Sons), Istanbul - Ankara.

 GROUP EXHIBITIONS

2013 ProArt Gallery, Dubai

2013 “27th Exhibition, “By Us and By Them”, Art Gallery TEM, Istanbul.

2012, Gallery/Miz, Istanbul

2012, “22nd International Art Fair, TUYAP”, Istanbul.

2012, Gallery/Miz, Bodrum.

2012, Exhibition organized by Nart Insurance, Gallery/Miz, Istanbul.

2012, “26th Exhibition, “By Us and By Them”, Art Gallery TEM, Istanbul.

2011, “2nd Group Exhibition”, Gallery FE, Istanbul.

2011, “1st Group Exhibition”, Gallery FE, Istanbul.

2011, “25th Exhibition, “By Us and By Them”, Art Gallery TEM, Istanbul.

2010, “IMOGA’s Master Artistic-Printers Exhibition”, Toprak Sanat Galerisi, Istanbul.

2010, “Artistic-Printing Exhibition By 5 Masters and 5 Apprentices”, Bilkent University, Ankara.

2010, “Exhibition By Ergun Basar Workshop”, Halis Kurtca Art Center, Istanbul.

2010, “Exhibition for the MA degree”, Isik University, Istanbul.

2009, “Exhibition By Ergun Basar Workshop”, Halis Kurtca Art Center, Istanbul.

2009, “Exhibition By IMOGA Workshop”, Istanbul.